En Lezzetli Olivesa Zeytin Ürünleri - Olivesa - Doğal, Naturel ve Sızma Zeytinyağı Ürünleri
Zeytin

En az insan kadar eski meyveler arasında yer alan zeytin, Anadolu insanı için vazgeçilmez bir kahvaltılıktır. Türkiye’de zeytin için en elverişli topraklar Akdeniz ve Ege’dir. Bu bölgelerde oldukça fazla yetiştirilen zeytinlerin birçok çeşidi de vardır. Zeytin ağaçlarının hem meyvesinden hem de yapraklarından faydalanılır. Oldukça geç meyve ver...

En az insan kadar eski meyveler arasında yer alan zeytin, Anadolu insanı için vazgeçilmez bir kahvaltılıktır. Türkiye’de zeytin için en elverişli topraklar Akdeniz ve Ege’dir. Bu bölgelerde oldukça fazla yetiştirilen zeytinlerin birçok çeşidi de vardır. Zeytin ağaçlarının hem meyvesinden hem de yapraklarından faydalanılır. Oldukça geç meyve vermesine rağmen uzun ömürlü olması nedeniyle çiftçiler tarafından ekimi sıklıkla yapılır.

Zeytinin faydaları nelerdir?

Zeytinden elde edilen zeytinyağları da oldukça faydalıdır. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller barındıran zeytin ve zeytinyağı, insan sağlığı için çokça tüketilmesi tavsiye edilen gıdalar arasındadır. İçeriğinde protein bolce bulunur. Ayrıca A, E ve C vitaminleri de bol miktarda vardır. Kalsiyum, kükürt ve klor gibi mineraller bakımından da zengindir. Cilt için oldukça faydalıdır ve yaşlandırmayı geciktirir.

Zeytin cilde olan faydası kadar; saç dökülmesi, kepek, vitamin eksikliği gibi rahatsızlıklar için de önemli bir meyvedir. Sabah kahvaltısında mutlaka tüketilmesi gereken zeytininin özellikle gelişme çağında bulunan çocuklar tarafından bolca tüketilmesi gerekir.

Zeytin çeşitleri

Türkiye’de birden fazla zeytin çeşidi bulunur. Bunlar arasında en bilinenleri; Edremit veya Ayvalık zeytinidir. Büyük topak denilen ulak zeytinleri de oldukça popüler zeytin çeşitlerinden birisidir. Çakır, Çekişte, Çelebi ve Domat gibi zeytin türleri de ülkemizde yetişen zeytinler arasında yer alır. 

Daha fazla

Zeytin 6 ürün var.

6 öğeden 1 - 6 arası gösteriliyor
6 öğeden 1 - 6 arası gösteriliyor